wtorek, 29 grudnia 2020

Katedra Matki Bożej Niepokalanej w Monako

 Katedra Matki Bożej Niepokalanej w Monako znajduje się na Starym Mieście tuz przed ogrodami świętego Marcina...  Jej stosunkowo surowe wnętrze kontrastuje z bogatymi zdobieniami na zewnątrz wykonanymi w stylu romańsko-bizantyjskim... Została zbudowana na miejscu pierwszego kościoła św. Mikołaja z 1252 roku... Budowę świątyni rozpoczęto w 1875 roku a konsekrowano ją w 1911 roku..

W katedrze pochowani są członkowie rodu Grimaldich, w tym księżna Grace Kelly i książę Rainer III...We wnętrzu świątyni są liczne ołtarze oraz cenne dzieła sztuki sakralnej... Wysoki ołtarz i tron biskupi są z białego marmuru z Carrary... Przy wejściu katedry po prawej stronie znajduje się relikwiarz świętej Devoty... Devota była Korsykanką urodzoną około 283 roku... Jako młoda dziewica postanowiła poświęcić się Bogu... Za czasów Dioklecjana została ukamienowana...

10 komentarzy:

 1. Au contraire ... the Romanesque-Byzantine style exterior may not have rich colours, but the architecture is still stunning.

  OdpowiedzUsuń
 2. Trafiłam na ciekawy blog o architekturze kościołów, temat który jest mi bliski. Będę tu zaglądać i wracać do archiwum. Chętnie pogłębię swoją wiedzę.
  Życzę szczęśliwego Nowego Roku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Belas imagens.
  Adorei o blog.
  Beijos e feliz ano
  novo.

  OdpowiedzUsuń
 4. Beautiful heralded though I feel there is no need for them to display a bone in a glass case, looks macabre

  OdpowiedzUsuń
 5. Znowu zwiedzam z Tobą piękne miejsca. Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń