czwartek, 23 marca 2017

Kościółek San Giovanni in Fonte, Werona
W jednej z najstarszych dzielnic Werony, na niewielkim placyku stoi jakby ukryty wśród charakterystycznych gmachów kościół katedralny... Aż trudno uwierzyć, że do katedry jest dosłownie przytulony malusieńki kościółek San Giovanni in Fonte  (Kościół  św. Jan od Chrztu)... Pełnił ongiś funkcję przykatedralnego baptysterium... Jego początki sięgają okresu VIII - IX wieku...Jego układ przestrzenny - trzy nawy i trzy absydy pochodzą z pierwszych dziesięcioleci XII wieku... Do podziału wnętrza, stosowane są kolumny... Nawa główna przykryta jest charakterystycznym, oryginalnym  drewnianym stropem... Z pierwotnej budowli zachowały się przepiękne kapitele kolumn... Posadzka wykonana jest z werońskiego białego wapienia oraz różowego marmuru... Mój zachwyt wzbudziły freski z XII wieku oraz jedno z najważniejszych dzieł średniowiecznej rzeźby werońskiej - ośmiokątna chrzcielnica z 1200 roku... Ta ogromna chrzcielnica została wykonana z jednego bloku... Płaskorzeźbione płyty przedstawiają "Zwiastowanie pasterzom", "Chrzest Chrystusa"oraz sceny z życia Jezusa.... Kościółek  został zbudowany w stylu romańskim na polecenie biskupa Werony Bernardo w 1123 roku... I chociaż sprawia wrażenie lekko przytłaczającego, to jednak nie pozbawiony jest pewnej finezji... Ja jestem oczarowana jego skromnością i stylem...


13 komentarzy:

 1. Nie będę ukrywał że sty! romański wespół z prawosławnym mistycyzmem jest najbiższy mojej duchowošci. Zresztą romanizm korzenie ma przecież w czasach sprzed wiekiej schizmy wschodniej i jeśli mówimy o pisaniu ikon, to przecież w architekturze romańskiej mamy równie wiele przesłania co w ikonach.
  Tam nie byłem, szkoda, ale dzięki za pokazanie. Piękne miejsce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznaję, że styl romański i gotycki należą do moich ulubionych. Dla perełek architektury cerkiewnej, jestem gotowa wszystko poświęcić. Może to zabrzmi trochę śmiesznie ale jestem zakochana w drewnianym, sakralnym budownictwie:)

   Usuń
 2. Mnie zaskoczyły skromne , włoskie kościółki. Jadąc do Włoch bylam przygotowana na przepych, taki jak w Watykanie. Wprawdzie nie odwiedziłam żadnej katedry, ale raczej lokalne parafie, które przypadły mi bardzo do gustu. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maleńkie włoskie kościółki są niezwykle urokliwe. Można je jedynie spotkać w wioskach. Szkoda, że nawet w sezonie letnim najczęściej są pozamykane.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 3. Wow - that is a stunning church! So many beautiful things to look at.
  Liz

  OdpowiedzUsuń
 4. Excellent photographic report. Good and concise information. You are a great reporter Lucja-Maria. Many thanks.
  Have a nice Sunday

  OdpowiedzUsuń
 5. ...the alter area looks a bit modern, a most wonderful church.

  OdpowiedzUsuń
 6. My goodness, what a wonderful church! The artwork is fantastic.

  OdpowiedzUsuń